Saturday, 17 March 2012

RANCANGAN MENGAJAR

                                     
                                                RANCANGAN MENGAJAR
Kelas  : Permata Pintar
Bilangan murid : 20/20
Umur : 6 years old
Tarikh : 13/04/2011
Masa : 9.00 – 9.35 a.m ( 35 minute )
Tema : -
Tunjang utama : Tunjang Komunikasi Bahasa Malaysia ( BM )
Tunjang disepadukan : Tunjang Perkembangan Fizikal dan Penjagaan Kesihatan
Standard pembelajaran utama : ( BM 3.2.3 ) Mengenal pasti huruf vokal yang terdapat dalam
                                                                        perkataan
Standard pembelajaran disepadukan : ( PFK 3.1.2 ) Menggosok gigi dengan cara yang betul      
                                                                                   dengan bimbingan
objektif pembelajaran : di akhir pengajaran, murid dapat :
i – mengenal huruf vokal di dalam setiap perkataan
ii – menggosok gigi dengan cara yang betul
Pengetahuan sedia ada : murid-murid mengenal beberapa jenis peralatan memberus gigi
Penerapan nilai : tekun, bekerjasama
Alat bantu mengajar : kad gambar, kad perkataan, kad huruf-huruf vokal, peralatan
                                     menggosok  gigi, dan lembaran kerja
KBKK : Menjana idea


  Langkah/ masa
Aktiviti guru
Aktiviti murid
Catatan/ ABM

Set induksi
( 5 minute )

8  Cikgu masuk ke dalam kelas sambil membawa peralatan berus gigi
8  Cikgu bertanya kepada murid-murid “ barang apa yang cikgu bawa ?
8  Cikgu menerangkan pembelajaran hari ini.


!  Murid tertanya
“ barang apa yang cikgu   bawa ?”
!  Murid memberi pelbagai jawapan

!  Murid mendengar dengan tertib

ABM : peralatan berus gigi

Objektif : -

Nilai : -

KBKK : -

Langkah 1
( 15 minute )

8  Guru mengajar dan mengenalkan setiap huruf vokal pada murid-murid
8  Guru menerangkan satu persatu peralatan memberus gigi pada murid-murid
8  Guru kenalkan dan suai padan beberapa huruf vokal dalam setiap perkataan.
    Contoh: B E R U S G I G I
8  Guru memanggil beberapa orang murid melengkapkan huruf-huruf vokal


!  Murid-murid belajar dan mengenal huruf vokal dengan tekun
!  Murid-murid mengenal peralatan dan menyebut setiap satu peralatan tersebut
!  Murid mengenal dan fahami  huruf vokal dalam setiap perkataan.




ABM : kad gambar, kad perkataan dan kad huruf-huruf vokal

Objektif : (i)

Nilai : tekun

KBKK : menjana idea


Langkah 2
( 10 minute )

8  Guru membuat demostrasi sebelum melakukan aktiviti memberus gigi
8  Guru bertanya pada murid-murid
    “ bilakah kamu memberus gigi ? ”
8  Guru melakukan aktiviti bersama murid-murid
8  Guru memberi lembaran kerja kepada murid-murid


!  Murid mendengar dengan teliti dan fahami

!  Murid melakukan aktiviti menggosok gigi bersama-sama guru
!  Murid ambil dan simpan ke dalam beg dan siapkan di rumah.


ABM : peralatan mengosok gigi, lembaran kerja

Objektif : (ii)

Nilai : bekerjasama

KBKK : menjana idea

Penutup
( 5 minute )

8  Guru berbincang dengan murid-murid apa yang dipelajari hari ini.

!  Murid dapat menerangkan balik apa yang dipelajari hari ini.

ABM : -
Objektif : -
Nilai : -
 KBKK : menjana idea



Impak : Seramai 19/20 telah mencapai objektif. Hal ini kerana penggunaan alat bantu mengajar yang berkesan dan menarik. Baki 1 orang yang tidak mencapai objektif oleh kerana  masalah tidak mahu bergaul dengan rakan-rakan.

No comments:

Post a Comment